„Łukowiacy” w naszych progach

W ramach realizacji projektu „Szkolne mury dla kultury” staramy się poznawać różne formy aktywności artystycznej. 22 listopada gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Dotychczas Zespół wystąpił na prawie 300 koncertach w kraju i za granicą. Za swoja działalność został nominowany do tytułu Ambasador Lubelszczyzny.

Młodzi artyści przybliżyli nam piękno polskiego folkloru i dziedzictwa narodowego. W programie znalazły się muzyka, pieśni i tańce Ziemi Rzeszowskiej, Ziemi Łukowskiej i Starej Warszawy. Mogliśmy również podziwiać piękne stroje ludowe z prezentowanych regionów.

Występ bardzo się podobał. Nasi uczniowie pożegnali artystów gromkimi brawami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” przy Łukowskim Ośrodku Kultury powstał we wrześniu 1999 r. Działa jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Obecnie członkami zespołu jest ponad 100 dzieci z Łukowa i powiatu łukowskiego – 4 grupy w wieku od 8 do 19 lat.


W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiweki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich, warmińskie, opoczyńskie i kaszubskie. Przy zespole funkcjonuje kapela muzyczna.